

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74VHC |
Stock: 2515
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.16158 | $1.61580 |
| 50 | $0.14202 | $7.10100 |
| 100 | $0.12482 | $12.48200 |
| 500 | $0.11410 | $57.05000 |
| 1000 | $0.10430 | $104.30000 |
| 3000 | $0.10015 | $300.45000 |
| 5000 | $0.09616 | $480.80000 |
| 10000 | $0.09233 | $923.30000 |
